Yedi Kıta Tarih Dergisi
Türkçe Konuş
haber oku

Yılmaz, ‘Üniversiteler siyasi kurum mu, yoksa bilim yuvası mı?’

admin ~ 13 Eylül 2019 ~ Genel, Gündem, Manşet ~ 50 Kez Görüntülendi. A- A+

“Üniversiteler bilim yuvaları değil mi?” diye soran Karadeniz Doğayı Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz, “Samsun’da iki tane üniversite var. Neden Samsun’da çıkarılacak olan altın madenleri için zararlıdır veya zararsızdır diye görüşlerini kamuoyu ile paylaşmıyorlar” diye sordu.

Samsun’un Havza ve Kavak ilçeleri arasında kalan Şahin Dağlarında aranacak olan altın madenleri konusunda herkesin çevrecileri ve STK’ları suçladığını belirten Karadeniz Doğayı Koruma Federasyonu Başkanı Taner Yılmaz, “Bakanlık izinleri vermiş. ÇED raporlarını istemeden onaylamış. Halkı bilgilendirme toplantıları yapmamış. Bizim hiç bir haberimiz olmuyor. Ancak muhalefet partilerinin veya bir iki kurumun kamuoyuna olayı duyurmasıyla bilgimiz oluyor” dedi.

Hükümetin STK’lara bu konularda bilgi vermediğini veya görüş almadığını kaydeden Yılmaz, “STK’lar olarak neden biz denetlemelerde yokuz? Madenler konusunda neden kaçırılırcasına ruhsatlar veriliyor ve ÇED raporları çıkarılıyor. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Bey adalete güvenin yüzde 38 seviyesinde olduğunu açıklıyor. Bende diyorum ki ülkemizde bugün bürokrasiye güven yüzde 30 bantlarında. Bürokrasiye güvenilmiyor. O zaman bürokrasiye güveni tesis etmemiz gerekiyor. Bürokrasiye güveni tesis edebilmek için STK’ları devletin işleyişinde denetim mekanizması olarak kullanmamız gerekiyor” diye konuştu.

Ruhsat verilmiş, işlem başlanmış ve ağaçlar kesilmiş ama kimseye haber verilmediğini ve sonra çıkıp “Bu zamana kadar neredeydiniz” diye sorduklarını vurgulayan Yılmaz, “Bizim bu süreçte haberimiz olsa. Maden arayacaklarını ve görüşlerimizin veya önerilerimizin olup olmadığı sorulmalı. Soruluyor mu? Hayır. Biz onayladık biz biliriz diyen bir zihniyetle karşı karşıya kalmış durumdayız. O zaman bürokrasiye güven kalmıyor” diye belirtti.

Samsun’da iki tane üniversite olduğunun altı çizen Yılmaz, “Madenler için verilen ÇED raporlarının kıyısında köşesinde bir tane üniversiteden bir görüş var mı? Hani üniversiteler bilim yuvasıydı? Siyasi kurumlar mıdır bunlar, yoksa bilim yuvaları mıdır?. Türkiye’nin sayılı Ziraat Fakültemiz var Samsun’da. Buradaki profesörlerimiz, doçentlerimiz bu konuda neden müdahil olmuyorlar. Neden makaleler yazmıyorlar, bilimsel açıklama yapmıyorlar? Neden üniversitelerimiz hiç bir şeye müdahil olmuyorlar? Zararlı veya zararsızdır diye neden bir açıklamalarını görmüyoruz” eleştirilerini getirdi.

Kaynak: SAMSUN ETİK HABER


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.