Yedi Kıta Tarih Dergisi
Türkçe Konuş
haber oku

Usta Bağımsız Değil “Alternatif Aday”

Tarık Menteşoğlu ~ 22 Şubat 2019 ~ Köşe Yazıları ~ 67 Kez Görüntülendi. A- A+

Merhaba Dostlar; Şu günlerde Samsun sokaklarında, mahallelerinde köylerinde biraz dolaştığınızda siyasetten başka bir şey konuşulmadığını kolayca gözlemleyebilir hemen herkes. Neler var peki bu konuşmaların özünde.

Öncelikle adayını ilk açıklayan Ak Parti’de Mustafa Demir uzun süredir sahalarda. Ancak Samsun halkında karşılık bulamadığını açık yüreklilikle söyleyebiliriz. Bunun birinci sebebi aday gösterilmeden önce halkın nabzı tutulmadan dayatma bir şekilde aday gösterildi. Trabzon lobisinin kulis çalışmaları sonucunda aday gösterilen Mustafa Demir Samsun’u Samsunluların yönetmesi gerektiğine inanan ve savunan halkta zerre kadar heyecan yaratmadı. Bakmayın siz o tribün kalabalığına. İhtişam, reklamlar, pazarlama çalışmaları, yayınlar afişler vs… Halkın ciddi bir kesimi de Mustafa Demir’in bakanlık döneminde ciddi bir icraat gerçekleştirmediğinin farkında. Gönül Belediyeciliği’nin adayı olmak için önce halkın gönlüne girmek gerek.

İYİ Parti ve CHP kanadında da durum çok iç açıcı değil. Aslında iki partinin de kemik oyu var. Ancak bakıldığı da bu oy kitlesini arttırmaktan ziyade AK Parti’nin yanlış siyasetinden memnun olmayan vatandaşların tepki oylarının kendilerine kayacağını düşünen daha doğrusu tepki oyları ile beklenen bir zafer var. Bu beklenti piyango bileti alıp beklemekten farksız.

Erhan Usta ise hem Samsun halkının değer verdiği hem de Samsun’u Samsunluları Ankara’da en iyi temsil eden, hakkını savunan vekil oldu. Tabiri yerinde ise iktidar partisinin vekillerinin tamamından çok sesimizi duyurdu. Halkın gönlünde ekonomik kriz var, işsizlik var, üretmeyen tüketen bir toplum var, maliyetini karşılamayan tarım ürünleri, başta fındık olmak üzere geçimini sağlayamayan çiftçiler, kapanan fabrikalar… Samsun artık üreten şehir olmak, marka şehir olmak istiyor. İşte bu yüzden Samsun’un gür sesi oluşu, dik duruşu, Samsunlu oluşu Usta’yı bir adım öne çıkarmış durumda. Samsunluların gönlüne şimdiden girmiş olması da Ustayı bağımsız aday değil Alternatif Aday yaptı.


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.