Yedi Kıta Tarih Dergisi
Türkçe Konuş
haber oku

Tepkiler çığ gibi büyüyor

admin ~ 03 Ekim 2019 ~ Gündem, Manşet ~ 19 Kez Görüntülendi. A- A+

Samsun’un Çarşamba ilçesine kurulacak olan biyokütle enerji santrali konusunda TMMOB’a bağlı uzmanlar, köyde bilgilendirme yaptı. Vatandaşlar toplantıda santrale tepki gösterdi. Tepkiler çığ gibi büyüdü.

Türk Mimar ve Mühendisleri Odaları Birliği(TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu Üyeleri  Ziraat Mühendisi Hayati Tosun ve İnşaat Mühendisi Murat Şenel, Çarşamba Ovası’na kurulacak olan biyokütle enerji santrali konusunda halkı bilgilendirmek için toplantı düzenledi. Düzenlenen toplantıya vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi, santrale tepkiler çığ gibi büyüdü.

YAKIT İHTİYACI KARŞILANAMAZ

Ziraat Mühendisi Hayati Tosun, “Çarşamba Ovası’na kurulması planlanan santralde özü itibariyle kullanılacak yakıt kaynağı hayvansal, bitkisel, orman ve diğer sanayi atıklarından oluşacaktır. Burada niyet sorgusu yapacak olursak, söz konusu yakıt kaynağının bölgede yeteri kadarıyla olmadığını görüyoruz. Santralin günlük yakıt ihtiyacı 630 tondur ve bu ihtiyacı karşılamanın imkanı yok” dedi.

SU KAYNAKLARI TEHLİKEDE

“Ayrıca, santralde yakılacak nihayetinde bulunamayınca, su kullanımı gerekecek” diyen Hayati Tosun, “Santralde, günlük bin 500 ton su kullanımına ihtiyaç duyulacak. Burada önce su alınacak, saflaştırılacak ve arıtılacak. Bu su daha sonra da direnaja verilecek. Bu işlemlerden geçecek olan su, ister drenaja verilsin ister dereye verilsin. Gönderileceği yerde ne balık kalır, ne canlı kalacaktır. Bir de santrale su seçildiği anda çekildiği alandaki taban suyu da kayacak ve böylelikle bölgedeki su kaynakları etkilenecek, tuz seviyeleri yükselecek. Hem su kaynaklarımız hem toprağımız tuzlanacak” ifadelerini kullandı.

Zekeriya FIRAT

Kaynak: www.hedefhalk.com


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.