Yedi Kıta Tarih Dergisi
Türkçe Konuş
haber oku

Kriminal istatistik ve Çarşamba

Cemil Biçer ~ 26 Ağustos 2019 ~ Köşe Yazıları ~ 27 Kez Görüntülendi. A- A+

Kriminal istatistikleri yerleşim yerlerinin sosyolojisi için en doğru ipuçlarıdır.

Toplumsal dokunun sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik yapısı insan davranışlarını şekillendirir,

1960 öncesi Çarşamba’da “eşraf” (bir yerin varsıl ve tanınmış, ileri gelen, sözü tutulan, etkili kişileri.)nüfus içerisinde önemli ve etkin bir yer tutardı, köylüler köylerini terketmemişlerdahaca, kasabanın yüzyıllık gelenek ve görenekleri cumhuriyet devriminin çağdaş yenilikleri ile harmanlanması nev-i şahsına münhasır “Çarşamba kültürü”oluşturmuştu.

10-12 bin nüfuslu bu Anadolu kasabasının yerel güvenliği kasaba içineki polis karakol ve bir manga polis ile sağlanıyordu,kırsal alanların düzeni ise merkezde bulunan bir jandarma karakolu ve buna bağlı Kızılot,Ayvacık ve Dikbıyık köylerindeki karakollarında ki bir avuç jandarma ile sağlanmaktaydı.

Adli olayların suç çeşitleri incelendiğinde tüm Anadolu kasabalarında kız kaçırma, adam yaralama,tarla sınırı kavgaları,küçük hırsızlıklar ve en can yakıcı kan davası cinayetleri ortak suç türleri olarak görülmektedir.

Yüz kızartıcı suç olarak nitelenen rüşvet,irkilâp,ensest ilişkiler, pedofilist tecavüzler,kadın cinayeti, nitelikli dolandırıcılık,uyuşturucu ve narkotik suçlar kesinlikle görülmez ve hoş karşılanmazdı.

Geldiğimiz noktadan Çarşambanın toplumsal kriminal istatistiğ incelenecek olsa 50 yıldaki korkunç değişim net olarak görülecektir.

Eşraf geleneğinden beslenen kasaba kültürü kasaba yerlilerinin büyük şehirlere göç etmesi,yerlerine köylülerin yoğun olarak yerleşmesi toplum yaşamında derin faylar oluşturmuş bu faylar doğal olarak kriminal olayları da etkilemiştir.

Ulusal ve yerel basınınn ikinci sayfalarında her gün Çarşambaya ilişkin haberler okumaktayız, esrar operasyonlarından tutun, hayvan hırsızlığına, nitelikli ve niteliksiz dolandırıcılıktan tefeciliğe,uzanan bir suç grafiği.

Bu özellikler sadece çarşambaya özgü değil elbette, bu enlemlerde ki her coğrafyada görünen ortak sorunlardır bunlar.

Cemil Biçer


Etiketler:

habere yorum yapın

Yorumlar kapalı.